event burgee venue burgee

LSC Regatta Series 2019 - Fleet A

Lilliput Sailing Club

Results are final as of 9:20 on August 5, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Regatta 1
03/08/2019 TBA
R2
03/08/2019 TBA
R3
03/08/2019 TBA
R4
03/08/2019 TBA
R5
03/08/2019 TBA
R6
03/08/2019 TBA
Total Nett
1st Big Bear Phantom 1277 Pete Harlow   1002 1.0 (2.0) 1.0 1.0     5.0 3.0
2nd   2000 22281 Martin Barker Jo Kirby 1112 3.0 1.0 4.0 (7.0)     15.0 8.0
3rd   Solo 4004 Geoff Westlake   1143 4.0 (6.0) 2.0 2.0     14.0 8.0
4th   2000 21907 Dave Hall Carri Hall 1112 2.0 3.0 5.0 (9.0)     19.0 10.0
5th   Laser Radial 137048 Emma Whalley   1145 (6.0) 4.0 3.0 6.0     19.0 13.0
6th   Streaker 1565 Tim Lewis   1128 (11.0 RET) 7.0 6.0 4.0     28.0 17.0
7th   RS 200 1356 Irene Hincks   1046 5.0 5.0 7.0 (16.0 DNC)     33.0 17.0
8th   Wayfarer 11074 Ian Fyfe TBC 1102 7.0 8.0 8.0 (11.0)     34.0 23.0
9th   Laser 164735 Deborah chirnside   1099 8.0 9.0 9.0 (10.0)     36.0 26.0
10th   Topaz Argo 12115 G Struwig ?   1050 11.0 DNS 10.0 DNS (16.0 DNC) 13.0     50.0 34.0
11th   Wanderer 1381 Phil Eadie   1190 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0     51.0 35.0
12th   Laser 4.7 201704 Kate Jardine   1207 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0     53.0 37.0
13th   Supernova 1052 Andy Bethell   1077 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0     56.0 40.0
14th   LIGHTNING 368 254 Steve   1167 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC     57.0 41.0
15th   2000 21917 Ian Scott Suzanne 1112 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 12.0     60.0 44.0

Regatta 1 - 03/08/2019 at TBA

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Big Bear Phantom 1277 Pete Harlow   1002 51.02 0.50.56 0.00.00 1002 1.0
2   2000 21907 Dave Hall Carri Hall 1112 59.13 0.53.15 0.02.35 1162.673 2.0
3   2000 22281 Martin Barker Jo Kirby 1112 60.36 0.54.30 0.03.58 1189.834 3.0
4   Solo 4004 Geoff Westlake   1143 62.46 0.54.55 0.04.33 1232.375 4.0
5   RS 200 1356 Irene Hincks   1046 57.37 0.55.05 0.04.21 1131.259 5.0
6   Laser Radial 137048 Emma Whalley   1145 64.19 0.56.10 0.06.00 1262.808 6.0
7   Wayfarer 11074 Ian Fyfe TBC 1102 62.15 0.56.29 0.06.07 1222.231 7.0
8   Laser 164735 Deborah chirnside   1099 64.57 0.59.06 0.08.59 1275.243 8.0
9   LIGHTNING 368 254 Steve   1167 72.05 1.01.46 0.12.39 1415.3 9.0
10   Streaker 1565 Tim Lewis   1128 RET       11.0
10   Topaz Argo 12115 G Struwig ?   1050 DNS       11.0

R2 - 03/08/2019 at TBA

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   2000 22281 Martin Barker Jo Kirby 1112 49.19 0.44.21 0.00.00 1112 1.0
2 Big Bear Phantom 1277 Pete Harlow   1002 44.50 0.44.45 0.00.24 1010.909 2.0
3   2000 21907 Dave Hall Carri Hall 1112 51.18 0.46.08 0.01.59 1156.721 3.0
4   Laser Radial 137048 Emma Whalley   1145 53.11 0.46.27 0.02.24 1199.186 4.0
5   RS 200 1356 Irene Hincks   1046 48.53 0.46.44 0.02.30 1102.229 5.0
6   Solo 4004 Geoff Westlake   1143 54.54 0.48.02 0.04.13 1237.894 6.0
7   Streaker 1565 Tim Lewis   1128 54.14 0.48.05 0.04.12 1222.862 7.0
8   Wayfarer 11074 Ian Fyfe TBC 1102 53.32 0.48.35 0.04.40 1207.078 8.0
9   Laser 164735 Deborah chirnside   1099 55.45 0.50.44 0.07.01 1257.06 9.0
10   Topaz Argo 12115 G Struwig ?   1050 DNS       10.0

R3 - 03/08/2019 at TBA

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Big Bear Phantom 1277 Pete Harlow   1002 43.13 0.43.08 0.00.00 1002 1.0
2   Solo 4004 Geoff Westlake   1143 52.52 0.46.15 0.03.34 1225.74 2.0
3   Laser Radial 137048 Emma Whalley   1145 53.00 0.46.17 0.03.37 1228.831 3.0
4   2000 22281 Martin Barker Jo Kirby 1112 51.36 0.46.24 0.03.38 1196.372 4.0
5   2000 21907 Dave Hall Carri Hall 1112 51.37 0.46.25 0.03.39 1196.758 5.0
6   Streaker 1565 Tim Lewis   1128 53.09 0.47.07 0.04.30 1232.309 6.0
7   RS 200 1356 Irene Hincks   1046 50.28 0.48.15 0.05.21 1170.095 7.0
8   Wayfarer 11074 Ian Fyfe TBC 1102 53.15 0.48.19 0.05.43 1234.628 8.0
9   Laser 164735 Deborah chirnside   1099 53.31 0.48.42 0.06.07 1240.811 9.0

R4 - 03/08/2019 at TBA

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Big Bear Phantom 1277 Pete Harlow   1002 46.45 0.46.39 0.00.00 1002 1.0
2   Solo 4004 Geoff Westlake   1143 55.32 0.48.35 0.02.12 1190.255 2.0
3   Wanderer 1381 Phil Eadie   1190 57.55 0.48.40 0.02.24 1241.337 3.0
4   Streaker 1565 Tim Lewis   1128 56.14 0.49.51 0.03.36 1205.258 4.0
5   Laser 4.7 201704 Kate Jardine   1207 60.24 0.50.02 0.04.05 1294.563 5.0
6   Laser Radial 137048 Emma Whalley   1145 58.28 0.51.04 0.05.03 1253.125 6.0
7   2000 22281 Martin Barker Jo Kirby 1112 56.57 0.51.13 0.05.04 1220.618 7.0
8   Supernova 1052 Andy Bethell   1077 55.47 0.51.48 0.05.32 1195.613 8.0
9   2000 21907 Dave Hall Carri Hall 1112 57.59 0.52.09 0.06.06 1242.766 9.0
10   Laser 164735 Deborah chirnside   1099 58.45 0.53.27 0.07.28 1259.198 10.0
11   Wayfarer 11074 Ian Fyfe TBC 1102 59.10 0.53.41 0.07.45 1268.128 11.0
12   2000 21917 Ian Scott Suzanne 1112 62.01 0.55.46 0.10.08 1329.213 12.0
13   Topaz Argo 12115 G Struwig ?   1050 59.40 0.56.50 0.10.41 1278.845 13.0

http://www.lilliputsc.org.uk/
sailingsec@lilliputsc.org.uk

http://www.lilliputsc.org.uk/
sailingsec@lilliputsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com